Visi mes norime turėti sveiką ir gražią odą. Tačiau šaltuoju metų laiku permainingi orai, šaltis, žvarbus vėjas, ilgas buvimas patalpose ir drėgmės trūkumas ją išsausina, oda tampa šiurkšti, jautri, sudirgusi, praranda spindesį. „Pašilaičių šeimos medicinos centro“ šeimos gydytojai pasakoja, kodėl šiuo laiku mūsų odai reikia ypatingos priežiūros ir pataria, kokia ji turėtų būti.
Išorinio mūsų odos sluoksnio – epidermio paviršiuje esanti hidrolipidinė plėvelė, sudaryta iš natūraliai odos išskiriamos drėgmės ir riebalų, atlieka apsauginę odos funkciją. Ji sukuria apsauginį barjerą, neleidžiantį odai išsausėti, sutrūkinėti, o bakterijoms ir nešvarumams patekti į gilesnius jos sluoksnius. Veikiama šalčio, vėjo ir temperatūrų kaitos, žiemą ši natūrali odos apsauga nusilpsta. Tačiau, šaltuoju sezonu kenksmingą poveikį odai turi ne tik permainingi orai. Mes daugiau būname patalpose, kur mūsų odą veikia šildymas, kondicionieriai ir pan. Net jei turime visiškai sveiką odą, vien sezono pasikeitimas ją labai išsausina. Prausimasis po dušu kelis kartus per dieną, parfumuotų prausiklių, šveitiklių ir kitų priemonių naudojimas, plaukiojimas chloruotame baseine, kaitinimasis saunoje nuplauna nuo kenksmingų aplinkos veiksnių odą saugančią hidrolipidinę plėvelę. Odoje atsiranda daugybė plika akimi nematomų mikroskopinių įtrūkimų, atveriančių kelią nešvarumams ir bakterijoms. Oda tampa jautri, šerpetoja, gali atsirasti niežulys, šiurkščios besilupančios ar rausvos dėmelės, spuogeliai, jautrios ar net uždegiminės vietos. Ilgainiui oda ne tik tampa sausa ir jautri, bet ir kyla pavojus rimtai pažeisti gilesnius odos sluoksnius. Šaltuoju metų laiku labai paūmėja ir odos susirgimai – žvynelinė, atopinis dermatitas, egzemos ir pan. Gydytojai primena, kad ir šaltuoju metų laiku saulėtomis dienomis būtina odą tepti kremu su SPF apsauga. Nors žiemą saulė nėra labai intensyvi, ji vis tiek gali turėti neigiamos įtakos mūsų odos būklei.
Pradėti rūpintis oda reikia nuo paprasčiausių dalykų. Pirmiausia reikėtų patikrinti, ar Jūsų namuose ar patalpoje, kurioje praleidžiate didžiąją dalį dienos, drėgmė yra optimali (optimali drėgmė turėtų būti apie 60 procentų). Šiuolaikiniai termometrai-drėgmės matuokliai parodo ne tik kambario temperatūrą bei drėgmės lygį patalpoje, bet turi ir komfortiškos zonos indikatorių. Optimalią, palankią odai drėgmę patalpose galima palaikyti garintuvų pagalba. Reikėtų nepamiršti vartoti ir pakankamai skysčių – apie 1,5-2 litrus per dieną. Specialistai taip pat pataria nepersistengti per dažnai prausiantis, naudojant odos šveitiklius ir pan. Taip pat svarbu, nusiprausus grąžinti odą apsaugančią hidrolipidinę plėvelę. Tam puikiai tinka hidrolipidiniai kremai, dar geriau, jei juose yra ir įvairių vitaminų. Kremą reikėtų rinktis pagal savo odos tipą, o odą jais tepti tiek, kad pakankamai ją prisotintumėte. Mūsų odos būklei įtakos turi ir mityba. Siekiant išsaugoti sveiką odą, specialistai pataria vartoti daugiau riebiųjų rūgščių turinčio maisto – riebios žuvies, avokadų, kiaušinių, riešutų, įvairių sėklų.
Siekiant išvengti nušalimų ir nužvarbimų, šaltuoju sezonu, prieš išeinant į lauką, būtina naudoti riebius apsauginius kremus. Juos renkantis reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, nes vieni jų apsaugo esant šalčiui iki 10 laipsnių, kiti – esant dar žemesnei temperatūrai. Gydytojai atkreipia dėmesį, kad nušalimo rizika yra ne tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir temperatūrai nukritus vos žemiau nulio, esant stipriam vėjui ir oro drėgnumui. Ypatinga rizika nušalti gresia žmonėms, turintiems labai jautrią, kapiliarinę odą. Dėl šalčio ar žvarbaus vėjo tokios odos būklė gali labai pablogėti, todėl jos apsaugai rekomenduojama naudoti ne tik apsauginius kremus, bet ir kapiliarus stiprinančias priemones.
Jei pastebite, kad namuose naudojamų kremų ir kitų priemonių nepakanka, rekomenduojama atvykti pasikonsultuoti su specialistais. „Pašilaičių šeimos medicinos centro“ šeimos gydytojai laukia Jūsų pasirengę suteikti profesionalią pagalbą bei rekomendacijas, padėsiančias Jūsų odai sugrąžinti drėgmę ir švytėjimą.