Menopauzė – neišvengiamas moters gyvenimo etapas, lydimas įvairių hormoninių pokyčių, galinčių turėti didelę įtaką tiek fizinei, tiek emocinei savijautai. Karščio bangos, miego sutrikimai, nuotaikų kaita – tai tik dalis simptomų, kuriuos gali patirti moterys menopauzės laikotarpiu. Tačiau šiandien medicina siūlo daugybę būdų, padedančių šį laikotarpį palengvinti ir išsaugoti gyvenimo kokybę. Pašilaičių medicinos centro (PŠMC) gydytojai akušeriai ginekologai dalijasi įžvalgomis apie menopauzės poveikį organizmui ir pateikia efektyvius sprendimus, galinčius padėti moterims jaustis geriau.
Menopauzės požymiai
Menopauzė dažniausiai prasideda tarp 45 ir 55 metų, tačiau kai kurioms moterims ji gali prasidėti ir anksčiau – vos apie 40-uosius gyvenimo metus (ankstyva menopauzė). Ilgėjant gyvenimo trukmei, menopauzės ir pomenopauzės laikotarpis sudaro beveik trečdalį moters gyvenimo.
Pirmieji menopauzės simptomai dažniausiai pasireiškia premenopauzės laikotarpiu, kai hormonų pusiausvyra pradeda keistis. Vienas pirmųjų artėjančios menopauzės požymių – nereguliarios mėnesinės (jos gali būti dažnesnės arba retesnės), kurios laikui bėgant visiškai išnyksta. Šis procesas gali tęstis kelerius metus. Kai menstruacijų nėra 12 mėnesių iš eilės, diagnozuojama menopauzė.
Ankstyvieji menopauzės simptomai:
- Karščio bangos ir naktinis prakaitavimas
- Nuovargis, dirglumas, emociniai svyravimai
- Nerimas, depresija, miego sutrikimai
- Makšties sausumas, diskomfortas lytinių santykių metu
Vėlyvieji menopauzės simptomai:
- Odos išsausėjimas, plaukų slinkimas
- Sąnarių skausmai, raumenų silpnumas
- Osteoporozė ir didesnė kaulų lūžių rizika
„Kiekvienai moteriai menopauzė gali pasireikšti skirtingai – vienos nejaučia beveik jokių simptomų, kitos susiduria su stipria diskomfortą keliančia jų išraiška. Jei menopauzės požymiai trikdo gyvenimo kokybę, verta kreiptis į specialistą, kuris padės rasti geriausią sprendimą“, – pataria PŠMC gydytojai akušeriai ginekologai.
Kada svarbu kreiptis į gydytoją
Jeigu premenopauzės ar menopauzės simptomai yra nežymūs ir netrikdo kasdienės veiklos, vizito pas gydytoją gali ir neprireikti. Tačiau yra situacijų, kai kreiptis į specialistą būtina:
- Mėnesinės tampa neįprastai ilgos ar labai gausios. Jei kraujavimas trunka ilgiau nei 7 dienas arba pirmomis dienomis higieninį įklotą tenka keisti dažniau nei kas 2 valandas, tai gali reikšti gimdos gleivinės išvešėjimą. Tokiais atvejais dažnai skiriamas hormoninis gydymas, o kai kuriais atvejais gali būti atliekama endometriumo biopsija, diagnostinė histeroskopija ar gimdos abrazija.
- Vargina stiprūs menopauzės simptomai. Jei kamuoja nuolatinis nemiga, dažnos karščio bangos, emociniai svyravimai, makšties sausumas ar kiti nemalonūs pojūčiai, verta kreiptis į gydytoją, kuris parinks tinkamiausią gydymą.
- Pasireiškia kaulų retėjimo simptomai. Osteoporozė dažniausiai nesukelia skausmo ar kitų akivaizdžių požymių, kol neįvyksta kaulų lūžis. Gydytojas gali rekomenduoti kaulų tankio tyrimus ir skirti prevencines priemones.
- Norite sužinoti daugiau apie galimus gydymo būdus. Net jei simptomai nėra labai ryškūs, reguliarūs vizitai pas ginekologą padeda išlaikyti gerą sveikatą ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.
Kaip palengvinti menopauzės simptomus
Menopauzės simptomai gali būti valdomi įvairiais metodais, priklausomai nuo jų stiprumo ir moters individualios situacijos. Galimi šie sprendimo būdai:
- Vitaminai ir papildai. Gali būti skiriami polivitaminai, kalcio papildai, raminamieji vaistai, padedantys palaikyti gerą savijautą.
- Hormoniniai makšties kremai, tepalai ir žvakutės. Jie skirti diskomfortui dėl makšties sausumo palengvinti.
- Menopauzinė hormonų terapija (MHT). Tai – veiksmingiausias būdas kompensuoti hormonų trūkumą ir sumažinti nemalonius menopauzės simptomus.
„Estrogenų ir progestagenų derinys padeda atkurti hormonų balansą ir sumažinti menopauzės poveikį organizmui. Geriausia, kai ši terapija pradedama per pirmuosius metus nuo menopauzės pradžios, nes tokiu atveju jos poveikis yra efektyviausias“, – sako PŠMC gydytojai.
Ar hormonų terapija yra saugi
Daugelis moterų vis dar bijo hormonų terapijos dėl sklandančių mitų apie galimą jos žalą. Tačiau naujausi klinikiniai tyrimai rodo, kad individualiai parinkta hormonų terapija yra saugi ir veiksminga.
„Jei hormonų terapija pradedama ne vėliau kaip per 10 metų nuo menopauzės pradžios ir ne vyresniame nei 60 metų amžiuje, jos nauda gerokai viršija galimas rizikas. Individualiai pritaikytas gydymas minimalizuoja šalutinį poveikį ir leidžia pasiekti geriausius rezultatus“, – teigia PŠMC gydytojos ginekologės.
Rūpinkitės savo sveikata ir gerove
Menopauzė – natūralus, tačiau ne visada lengvas laikotarpis. Jeigu menopauzės simptomai trikdo kasdienį gyvenimą, verta pasikonsultuoti su gydytoju ir rasti sprendimą, padėsiantį jaustis geriau. Patyrę Pašilaičių medicinos centro gydytojai akušeriai ginekologai visada atidžiai Jūsų išklausyti, įvertinti sveikatos būklę ir parinkti efektyviausią gydymo metodą, leisiantį pamiršti varginančius simptomus ir vėl džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu.
Registruokitės konsultacijai ir pasirūpinkite savo sveikata laiku.