Kognityvinės funkcijos ir jų palaikymas senstant
Kognityvinės (pažinimo) funkcijos – tai mūsų smegenų gebėjimas apdoroti įvairią informaciją, būtiną sėkmingiems kasdieniams procesams, orientavimuisi laike, aplinkos suvokimui. Visgi žmogui senstant, šios funkcijos keičiasi ir silpnėja, dėl ko gali stipriai suprastėti bendra gyvenimo kokybė. Tačiau įdėjus pakankamai pastangų yra veiksmingų būdų, kaip galima efektyviai jas palaikyti bei stiprinti.
Kognityvinių funkcijų pokyčiai senstant
Su amžiumi susiję kognityviniai pokyčiai yra normalus procesas, tačiau jie gali skirtis priklausomai nuo kiekvieno žmogaus. Pavyzdžiui, kai kurie asmenys pastebi tik minimalų tam tikrų funkcijų susilpnėjimą, o kiti kenčia nuo drastiškesnių pokyčių.
- Atmintis. Ilgainiui gali susilpnėti darbinė ir ilgalaikė atmintis – tai reiškia, kad žmogui kur kas sunkiau prisiminti įvairią informaciją (vardus, pavardes, adresus, telefono numerius), ją prireikia vis dažniau priminti.
- Mokymasis. Naujos informacijos įsisavinimas tampa ženkliai didesniu iššūkiu, reikalaujančiu daugiau laiko nei anksčiau.
- Dėmesys. Gebėjimas sutelkti dėmesį gali silpnėti, ypač atliekant kelias užduotis vienu metu.
- Sprendimų priėmimas. Prireikus daugiau laiko galimybių ar esamos situacijos įvertinimui, sumažėja sprendimų priėmimo greitis.
- Kalba. Gali būti sunkiau prisiminti tam tikrus žodžius ar greitai suformuluoti sakinius.
Kognityvinių funkcijų palaikymas
Nepaisant natūralaus senėjimo proceso, yra daugybė būdų, kaip palaikyti ir netgi pagerinti kognityvines funkcijas.
- Fizinis aktyvumas. Reguliari fizinė veikla (vaikščiojimas, mankštos) gali padėti išlaikyti sveikas smegenis – tokiu būdu skatinamas naujų neuronų formavimasis ir gerinama kraujotaka smegenyse.
- Sveika mityba. Subalansuota mityba, turtinga vaisiais, daržovėmis, žuvimi ir nesočiaisiais riebalais, gali padėti išlaikyti kognityvines funkcijas. Omega-3 riebalų rūgštys ypač svarbios smegenų sveikatai.
- Protinės veiklos palaikymas. Nuolatinis smegenų treniravimas, sprendžiant galvosūkius, mokantis naujų įgūdžių ar kalbų, gali padėti išlaikyti ir pagerinti kognityvines funkcijas. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie nuolat dalyvauja intelektualinėse veiklose, turi mažesnę demencijos riziką.
- Socialinė veikla. Aktyvus socialinis gyvenimas ir bendravimas su kitais gali padėti išvengti izoliacijos bei depresijos. Taip pat skatinamas smegenų aktyvumas, palaikoma emocinė sveikata.
- Miego kokybė. Siekiant gerinti savijautą, svarbu gerai išsimiegoti, kadangi tokiu būdu smegenys apdoroja ir konsoliduoja prisiminimus, o poilsio trūkumas gali lemti atminties ir dėmesio sutrikimus.
- Streso valdymas. Chroniškas stresas gali turėti neigiamą poveikį kognityvinėms funkcijoms, todėl svarbu išmokti efektyvių streso valdymo metodų, tokių kaip meditacija, joga ar kvėpavimo pratimai.
Susiduriate su atminties, dėmesio ar kitomis kognityvinių funkcijų problemomis? Svarbu nenumoti į tai ranka ir kreiptis pagalbos į specialistus, kurie įvertins Jūsų būklę bei suteiks daug naudingų patarimų. Registracija vizitui – https://www.gydytojas.lt/registracija-internetu/