Skydliaukė atsako už daugybę funkcijų. Šios kaklo priekinėje dalyje esančios liaukos pagalba reguliuojama medžiagų apykaita, užtikrinamas fizinis ir psichinis vystytmasis, augimo, energijos paskirstymo ir tausojimo procesai. Skydliaukė be galo svarbi sklandžiai visų gyvybiškai svarbių organų veiklai. Pakitus skydliaukės veiklai, blogėja fiziniai, psichiniai rodikliai ir kyla pavojingų susirgimų rizika. Tai reiškia, kad profilaktiškai tikrintis skydliaukės veiklą būtina.
Gyvybiškai svarbi liauka
Skydliaukė, kuri yra endokrininė liauka, atsako už daugybę funkcijų:
- Liauka gamina ir išskiria šiuos hormonus: kalcitoniną tiroksiną, trijodtironiną. Jie atsakingi už viso organizmo medžiagų apykaitą.
- Skydliaukė tiesiogiai veikia centrinę nervų sistemą, širdies ir kraujagyslių sistemą.
- Ši liauka taip pat atsakinga už odos būklę, cholesterolio kiekį kraujyje, kaulų sistemą, inkstų, lytinės sistemos ir kitų organų bei jų sistemų veiklą.
- Sutrikus, išsiderinus skydliaukės veiklai trinka miegas, glemba ir greičiau sensta oda, padidėja jautrumas įvairiems dirgikliams.
Skydliaukės ligos – vienos iš labiausiai paplitusių
Sutrikus ar nuslopus skydliaukės veiklai, įvyksta domino efektas: ląstelės nebegamina organizmo veiklai būtinų hormonų, todėl paveikiamos įvairios kūno sistemos, blogėja paciento savijauta, vystosi įvairios ligos. Apie grėsmingus pakitimus skydliaukėje gali išduoti tokie simptomai, kaip patinęs, sustorėjęs kaklas ar apčiuopiamas guzelis.
Tokiu atveju, kai gyvybiškai reikalingų hormonų skydliaukėje gaminama nepakankamai, išsivysto specifinė būklė, hipotireozė. Žmogus jaučia nuolatinį nuovargį, yra pasyvus. Atsiranda psichosomatinių sutrikimų, silpnėja atmintis, blogėja emocinė būsena. Taip pat atsiranda fizinių pokyčių: dėl lėtesnės medžiagų apykaitos gali sparčiai augti paciento svoris, atsiranda virškinimo ir tuštinimosi problemų, oda sausėja, pleiskanoja, dėl melatonino stygiaus gali pasireikšti baltmė. Veidas atrodo nuvargęs, paburkęs. Pakinta cholesterolio kiekis kraujyje, gali kilti širdies-kraujagyslių ligos, sutrikti vaisingumas.
Tuo atvejų, kai hormonų gaminama per daug, diagnozuojama hipertireozė – tai pavojinga būsena, kuriai būdingi širdies ritmo permušimai, sutrikimai. Dėl aktyvesnės skydliaukės veiklos galimas didelis dirglumas, aktyvumas, padidėjęs jautrumas. Vėliau tai pereina į išsekimą, nuovargį, miego sutrikimus. Ima sparčiai kristi paciento svoris, pasireiškia rankų ar net viso kūno drebulys, ašaroja akys, slenka plaukai, sustiprėja prakaitavimas.
Ką daryti įtariant skydliaukės sutrikimus ir ko tikėtis pas gydytoją?
- Diagnostikos metodai labai įvairūs: gali būti atliekami išsamūs skydliaukės kraujo tyrimai, taip greita, beskausmė ir labai tiksli apžiūra ultragarsu.
- Gydymo planas ir būdai paskiriami atsižvelgus į diagnozę ir indikacijas: gali būti skiriamas hormoninių preparatų kursas, o kartais ir chirurginis gydymas, skydliaukės dalies šalinimas.
- Gydymas atliekamas profesionaliai, be skausmo ir diskomforto. Susidūrus su menkiausiais pakitimais, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
Greitai ir išsamiai skydliaukės echoskopiją galite atlikti Pašilaičių šeimos medicinos centre, registracija tel.: 8 5 249 0645, 8 610 04228 arba www.gydytojas.lt