Dantų ėduonis yra bene dažniausia burnos ertmės liga, nuo kurios kenčia įvairaus amžiaus pacientai. Dažniausiai ėduonis sukelia dantų jautrumą saldėsiams, vizualiai matomus emalio patamsėjimus (juodas, rudas, kartais ir baltas dėmeles), o kai kuriais atvejais gali nesukelti jokių simptomų. Kaip atpažinti ir gydyti ėduonį?
Prasidedančio ėduonies požymiai
Dantų ėduonis yra dažna dantų liga, kuri progresuoja lėtai, tačiau gali sukelti nemalonius pojūčius. Kai emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų (kalcio ir fosforo), po truputį tirpsta kietųjų danties audinių paviršius ir formuojasi dantų skylutė arba vizualiai matomos juodos, rudos, baltos dantų dėmelės.
Dantų ėduonis sukelia skausmą vartojant saldžius maisto produktus, didelį jautrumą šaltam, karštam ir kietam maistui. Taip pat ėduonis gali atsinaujinti ir susiformuoti jau kartą plombuotiems dantims. Dažniausiai tai nutinka dėl nekokybiškai pirmą kartą atlikto plombavimo. Jei pastebite emalio patamsėjimą ar nuskilusią esamą plombą, gali būti, kad reikia plombuoti dantį dar kartą.
Pasitaiko ir tokių atvejų, kai dantų ėduonis yra nepastebimas ir nesukelia jokių simptomų. Todėl svarbu reguliariai tikrintis pas odontologą, kuris įvertins dantų būklę ir rekomenduos optimaliausius gydymo būdus.
Negydomo ėduonies pasekmės
Negydomas dantų ėduonis sukelia aštrų skausmą, jautrumą kai kuriems maisto produktams, vizualiai matomus emalio pakitimus – patamsėjimus, skylutes. Jaučiant dantų skausmą sudėtingiau kramtyti maistą, gerti įvairius gėrimus, dantys itin jautriai reaguoja į temperatūrų pokyčius. Laiku suteikus reikalingą gydymą galima nesunkiai sutvarkyti šias problemas.
Visgi ir toliau nesikreipiant į specialistus, ėduonis progresuoja, patenka į minkštuosius danties audinius ir gali sukelti ten uždegimą (dar vadinamą pulpitu). Kai kuriais atvejais stipriai ėduonies pažeisti ir negydomi dantys lemia ir burnos ertmės ligas – gingivitą, periodontitą.
Gydymo galimybės
Dantų plombavimas nėra sudėtinga procedūra tol, kol ėduonies pažeidimai neišsplitę į gilesnius dantų audinius. Plombavimo metu pašalinamos ėduonies pažeistos ertmės, suformuojama natūrali dantų forma, grąžinama estetika.
Plombinėmis medžiagomis atkurtas dantis niekuo nesiskira nuo tikrųjų ir atlieka tas pačias funkcijas. Dažniausiai ėduonis gydomas šviesoje kietėjančia helio plomba, kuri puikiai prisitaiko prie natūralios dantų spalvos.
Jeigu pajautėte dantų skausmą, apsilankykite „Pašilaičių šeimos medicinos centre“ ir laiku sustabdykite dantų ėduonį.