Kodėl reguliariai tikrintis yra svarbu?
Apsilankymas pas ginekologą bent kartą per metus – tai ne tik ligų profilaktika bet ir galimybė diagnozuoti susirgimą ankstyvoje stadijoje, o anksti diagnozavus ligą užtikrinamas efektyvesnis gydymas. Profilaktika svarbi ir vėžio prevencijai – Lietuvoje kasmet vien nuo gimdos kaklelio vėžio miršta iki 200 moterų.
Pašilaičių šeimos medicinos centro specialistai primena, kad Lietuvoje jau nemažai metų vykdomos įvairios vėžio prevencijos programos, kuriomis siekiama laiku aptikti vėžinius pakitimus. Gimdos kaklelio vėžys yra ypač klastinga liga, nes moterys ilgus metus nejaučia jokių simptomų, o jiems atsiradus dažnai jau būna per vėlu taikyti efektyvius gydymo metodus.
Profilaktiškai pas gydytoją ginekologą reikia pradėti lankytis nuo 18 metų. Tai yra įprotis, kurį svarbu išsiugdyti sulaukus pilnametystės. Klaidinga manyti, kad prasidėjus menopauzei lankytis pas gydytoją ginekologą nebereikia. Net jei nebėra mėnesinių ar nevargina ginekologiniai negalavimai, svarbu ir toliau reguliariai tikrintis. Premenopauziniame amžiuje, kuris pasideda maždaug 45 metų, išlieka rizika susirgti kiaušidžių, gimdos kaklelio ar krūtų vėžiu.
Kaip atrodo profilaktinė patikra?
Profilaktinę patikrą sudaro ne tik ginekologinė apžiūra: jos metu tikrinamos ir krūtys. Gydytojas ginekologas patikrina, ar nėra pakitimų gimdos kaklelyje, gimdos ir kiaušidžių ligų simptomų: polipų, auglių, miomų ar endometriozės. Atliekamas ultragarsinis tyrimas, kurio metu nustatoma, ar nėra kiaušidžių darinių pilvo ertmėje bei pakitimų gimdoje.
Jei priklauso pagal amžiaus grupę (25-60 metų), imamas gimdos kaklelio tepinėlis, kad būtų ištirti ikivėžiniai ir vėžiniai pakitimai. Tai – vienas iš pagrindinių profilaktinės patikros tikslų. Priklausomai nuo situacijos, gali būti skiriami šlapimo ir kraujo tyrimai.
Vizitą pas gydytoją ginekologą geriausia planuoti po mėnesinių, nes ciklo metu apžiūra sukels diskomfortą, o ir tyrimai ne visada bus tikslūs.
Patikros metu dažniausiai klausiama:
- Kada paskutinį kartą buvo mėnesinės? Koks jų reguliarumas ir kraujavimo gausumas?
- Ar sirgta ginekologinėmis ligomis?
- Ar naudojamos kontraceptinės priemonės ir, jei taip, kokios?
- Ar vartojami vaistai? Jei naudojami, reikia žinoti jų pavadinimus, o geriausia turėti su savimi vaistų pakuotę.
Profilaktiškai lankytis ginekologo kabinete turi tapti įpročiu. Patikros metu galima aptikti besivystančios ligos požymius, net jei simptomai nėra pasireiškę. Pašilaičių šeimos medicinos centre dirba profesionalūs ir daug patirties sukaupę gydytojai ginekologai, todėl neatideliokite kasmetinės patikros ir užsiregistruokite vizitui jau šiandien!
.