Turbūt daugelis sutiks, kad maistas yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Deja, daliai žmonių šis malonumas virsta kančia. Valgymas glaudžiai susijęs ne tik su fiziniais poreikiais, bet ir su emocijomis. Kaip atpažinti emocinį valgymą ir kaip iš to išsivaduoti, išvengiant žalos organizmui ir emocinei sveikatai?
Žalingas maisto pasirinkimas
Visavertės mitybos ir sveikos gyvensenos principai nėra naujiena, tačiau rinktis sveikus produktus daugeliui neužtenka valios. Taip yra todėl, kad maistą renkamės veikiami emocijų, o ne vadovaudamiesi sveikumo kriterijumi. Jeigu patiriame daug streso, pirkinių krepšelis nejučia prisipildo beverčio maisto kalnu. Dažniausiai tai būna kaloringas, saldus maistas, nes jo suvalgius išsiskiria taip vadinamas laimės hormonas – dopaminas. Emocinis valgymas tarsi padeda organizmui atsipalaiduoti, užglaisto nemalonias emocijas, tačiau toks pojūtis – tik laikina iliuzija. Dėl kelių minučių laimės žmonės nepasveria cukraus žalos ir ignoruoja neginčijamą faktą, jog cukrus sukelia priklausomybę. Dėl šios priežasties nutukimas tampa vis dažnesne problema mūsų šalyje, net ir paauglių tarpe.
Problemos sprendimo būdai
Problemos sprendimas prasideda nuo jos pripažinimo. Ne visi laiku supranta, kad juos kankina emocinis valgymas. Dažnai emociniams valgytojams gali atrodyti, kad malšina fizinį alkį, nors iš tiesų malšina nerimą. Kaip atpažinti emocinio valgymo sutrikimus? Stebėkite savo valgymo įpročius ir atsakykite sau į klausimus: ar patyrę stresą, ar apimti blogos nuotaikos dažnai puolate valgyti? Ar dažnai užkandžiaujate tada, kai jaučiatės liūdni? Ar jaučiate poreikį save „apdovanoti“ nesveikais užkandžiais, bandydami save įtikinti, kad to nusipelnėte? Jei į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, svarbu atkreipti dėmesį, kaip dažnai tai vyksta. Susirūpinti vertėtų tokiu atveju, jeigu tai kartojasi kas kelias dienas ar net kasdien. Emocinis valgymas lemia ne tik spartų svorio augimą ir nepageidaujamus išvaizdos pokyčius, bet ir neigiamai atsiliepia emocinei ir sveikatos būklei.
Ši problema kankina daugybę žmonių. Išlipti iš jos patiems nėra taip paprasta, o kartais net ir neįmanoma. Vienas iš problemos sprendimo būdų yra stengtis telktis į kitas malonias, Jus džiuginančias veiklas. Užkandžiavimą pakeiskite fizine veikla, buvimu su artimais žmonėmis, o galbūt atsikratyti neigiamų emocijų Jums padės pasinėrimas į įdomią knygą? Jeigu šie paprasti patarimai nepadeda ir nepavyksta jais vadovautis, nenuleiskite rankų ir ieškokite kito kelio. Nelaukite, kol situacija taps nevaldoma ir pastebėję minėtus signalus kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris nukreips Jus reikiama linkme. Tai jums nieko nekainuos, o rezultatas – pagerėjusi išvaizda, sveikata ir emocinis išsilaisvinimas.