Pas gydytojus ginekologus kone kasdien apsilanko moterys, besiskundžiančios mėnesinių ciklo sutrikimais. Užtenka menkiausio streso, įtampos kasdieniame moters gyvenime ir tai jau gali sutrikdyti moters menstruacijas.
Mėnesinių ciklas viduniškai yra 28 dienos, tačiau normalu, jei jis svyruoja tarp 21-40 dienų. Jis skaičiuojamas nuo pirmosios mėnesinių dienos iki sekančios ir vidutiniškai kraujuojama 3-7 dienas.
Kokie menstruaciniai sutrikimai dažniausi?
- Amanorėja. Tai menstruacinis sutrikimas, kurio metu mėnesinės dingsta 6 ar daugiau mėnesių. Dažniausiai tai atsitinka dėl genetinių priežasčių.
- Labai retos mėnesinės. Mėnesinės laikomos retomis, jei jos būna ne dažniau, kaip kas 35 dienas. Dažniausios priežastys: stresas, įtampa, sunkūs išgyvenimai.
- Hipomenstruacinis sindromas. Tai pasireiškia negausiomis ir trumpai trunkančiomis mėnesinėmis (pavyzdžiui 48 valandų kraujavimas). Taip pat jos itin retos (jų ciklas gali būti 45, 90, 120 ar daugiau dienų).
- Per ilgas ir per gausus kraujavimas.
- Dismenorėja. Tai mėnesinių skausmai, pasireiškiantis prieš ar tik prasidėjus mėnesinėms. Būdingi staigūs ir aštrūs skausmai, kurie sukelia galvos skausmą ir pykinimą. Dažniausiai pasireiškia jaunoms ir negimdžiusioms moterims.
- Acikliniai kraujavimai. Tai kraujavimas iš lytinių organų, vykstantis ne menstruacijų metu.
Svarbiausia, jog net ir pajutus tik menkus sutrikimus, kreiptumėtes į savo ginekologą, nes tai gali būti ir rimto susirgimo priežastis!